A zoetróp egy igen régi és egyszerű formája a mai mozgóképnek. Ebből a bejegyzésből megtudhatod, hogyan készíthetsz házilag, igen egyszerűen, egy cd tartó, ceruza, karton, némi ragasztó és szigszalag segítségével saját házimozit, azaz egy zoetrópot! A zoetróp ugyanazon elv szerint működik, mint a pörgetős füzet, ahol a lapok gyors pörgetése során a rajzok egy mozgóképpé állnak össze. Ebben az esetben is ugyanazok a mozgásfázisok ismétlődnek, csak itt a fekete kartonra vágott vékony nyílásokon bekukucskálva kelnek életre a képek és állnak össze egy mozgóképpé. Természetesen ezúttal is sablonokkal segítjük az alkotást, amiket a megadott helyről fogsz tudni letölteni. A palást cd tokra kiszámolt paramétereivel nektek már nem kell megküzdenetek, elkészítettük a sablont, melyet a kartonra ragasztva könnyen és gyorsan megkapjátok a „mozi" alapját.
Az első és legfontosabb lépés, hogy letöltsd a sablonokat, melyek nyomtatásakor ügyelni kell a pontos paraméterekre. Ezeket segítségképpen fel is tüntetjük az egyik rajzon. Mindenképp A3-as papírra nyomtasd a mozi alapját képező sablont, mivel hossza meghaladja az A4-es méretű papír hosszúságát.
A kezdéshez mindenképp szükséged lesz egy élesebb sniccerre vagy szikére, valamint egy fekete kartonlapra. Az utóbbira kell ragasztanod a palást sablonját első körben, majd körberajzolnod. Ezt követően a kijelölt réseket vágd körbe sniccerrel. Ehhez érdemes vonalzót használni, hogy biztosan egyenes legyen a vágás. Ezeken keresztül szemlélve fognak megelevenedni a képkockák. Hogy a munkafelület ne sérüljön a vágás során, rakjatok a karton alá deszkát, vagy nagyobb méretű rajztáblát.
Mozink egy igen lényeges részét már meg is kaptuk, résekkel teli palástunk készen várja, hogy végre elkezdődhessen a vetítés. Érdemes hozzápróbálni a cd tokhoz, hogy lássuk, mennyire pontos az illeszkedés. A cd tok közepét (amennyiben nem üreges) mindenképp lyukasszuk ki sniccerrel, mert a tengelynek később ezen a lyukon kell majd átférnie. A tengely ebben az esetben egy teljesen átlagos ceruza lesz.
Ekkor látunk neki talapzatunknak, ami lényegében egy tetszőleges méretű, vastagabb karton téglalap három részbe hajtva. Így kapjuk meg azt a vastagságot, ami később masszív alapot ad majd tengelyünknek.
Ha megvan az alap, sima szigetelőszalaggal rögzítjük az összehajtogatott rétegeket egymáshoz, hogy ne mozduljanak el. Ekkor érdemes kijelölni a talapzat középpontját, amelyet sarkokból húzott egyenesek metszetéből kapunk meg, és amely később zoetrópun tengelyének helyeként fog szolgálni. Miután megvan a középpont, egy bicskán találhattó árral szúrjuk ki.
Ezután – az esztétikusabb összhatás érdekében – el is kezdhetjük a talapzatot fekete kartonnal bevonni.Ehhez előbb érdemes egy ceruzával körberajzolni, helyet hagyva az éleknek is. Miután megvagyunk a borítással, a fekete karton belsején is húzzuk meg ugyanazon átlókat, amiket a talapzaton, hogy a borítón is megkapjuk a tengely helyét. Ezt is szúrjuk át árral, de csak akkor, ha már hozzápróbáltuk a karton talapzathoz és mindkét esetben egészen biztosan egyezik a lyuk helye.
Ekkor szinte már az utolsó fázishoz érkezünk; az elegánsabb hatás érdekében karton talapzatunkat technokollal beleragasztjuk a fekete borítóba.
Amikor pedig megszáradt, végre bekerülhet a tengely, mely tulajdonképpen mozink motorja lesz, ezzel fogjuk pörgetni a palástot. A doboz alsó részét is lyukasszuk ki úgy, hogy a ceruza átférjen rajta.
Ezt később meg kell farigcsálni, különben zavaró lehet a filmnézés közben. A lényeg, ne a kedvenc ceruzádat vágd el, hanem lehetőleg olyat, amit már nem sajnálsz. A megfelelő pörgés elősegítéséhez érdemes 2-3 réteg szigetelőszalagot tekerni a ceruzára.
Ekkor állhatunk neki a film kivágásának, amiből hármat is találsz majd a letölthető pdf-ben, így választhatsz a szaglászló macska, a klasszikus, vágtató ló, valamint az ugrásra kész kutya közül. Sőt, egy plusz üres sablon segítségével te magad is legyárthatod a saját filmed!Végül pedig tényleg megkapjuk és kezünkben tarthatjuk használatra kész, sajátgyártású zoetrópunkat!
Az alábbi képen láthatjátok a tárgyat teljes valójában, működésre készen.
A letölthető sablonokhoz kattints ide: Kasmiranyó mozifüzet
Az alábbi videón pedig működés közben is megnézhetitek! Jó szórakozást kívánunk az elkészítéshez!
Ha tetszett a bejegyzés, likeold a Facebook oldalunkat!